Tarybų Lietuvos rašytojai (1 dalis)

Taip jau nutiko, kad per nedidelę prievartą keletą dienų teko nagrinėti fantastiškus leidinius, kaip antai, „Tarybų Lietuvos rašytojai“. Visi žinom (tikiuosi kad visi) anuometinės sistemos įtaką visai literatūrai ir norint kad tave išspausdintų reikdavo gerokai paprakaituoti bučiuojant sėdimąją KGB cenzoriams. Vieni rašytojai buvo talentingesni ir mokėjo išsisukti, plunksnos vingiais užliūliuodami nuožmiuosius Vladimirus ir Seriožas, kiti-  tiesiai šviesiai rėžė pagarbą komunistų partijai, draugui Leninui, ir t.t. Skaitydamas rašytojų, poetų ir kitų iškilių žmonių autobiografijas negalėjau nepastebėti itin svarbių faktų, kurie nulėmė jų gyvenimus bei padarė didelę įtaką kūrybai.  Kadangi knyga yra didelės apimties, o jos skaitymui galiu skirti ribotą kiekį laiko, tai įdomiausiais faktais dalinsiuosi po truputį. Originali citata iš knygos išskiriama „kabutėmis ir šriftu“.  Primenu, kad tai yra autobiografijos!

1. Poetas Juozas Macevičius kalbėdamas apie save, visai netikėtai išsiduoda: „Manau, kad ne daugelis JAV ir Kanados fermerių galėtų pasigirti tokiais kotedžais, kurie išdygo ir tebekyla „Pergalės“ kolūkyje“. Tikrai Juozai, abejoju tuo ir aš, ar JAV ir Kanadoje buvo „TOKIŲ“ kotedžų kokius turėjome mes didingais Tarybų valdžios metais 🙂

2. Kitas poetas, Bronius Mackevičius, svajingai atsimena savo mūzą, kuri jį ragindavo: „Broniau, važiuok į tokį ir tokį rajoną, eik į tokią ir tokią gamyklą. Ten dirba geri, įdomūs žmonės. Parašyk apie juos!“ Visgi talento nepragersi, su dideliu įsijautimu Bronius, paragintas mūzos, kibdavo į darbą: „Beje, man visuomet atrodė, kad, ką berašyčiau – ar apybraižą apie melžėją, ar apsakymą apie ežero saloje gyvenančio senuko vienatvę, ar lyrinį eilėraštį apie beržą svyruoklį, – kartu rašau ir apie save.“ O kai Bronius, kitą rytą suprasdavo kad yra poetas, o ne melžėja, jam pagalbos ranką ištiesdavo: „Komjaunimas, švietęs ir sušildęs tuos baisius metus kaitriu tikėjimu laime, liaudies rytojumi.“.

Tarybinis skaitytojas (Tomas)

Bus dar daug daugiau…

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: