Plačiakampė Pinhole fotografija

Tęsiu DIY seriją ir šį kart papasakosiu kaip aš dariau plačiakampį pinholą. Pats apie tokį dalyką niekad nebūčiau susimąstęs, šią idėja pakišo ponas mindeh (Mindaugas Janušaitis). Apie šį žmogų bei jo super idėjas papasakosiu vėliau, šį kart dėmesį skirsime plačiakampio (fisheye) pinholo gamybai. Idėja labai paprasta, ji yra iliustruota štai tokiu brėžiniu:

mindeh

mindeh

Bei papildyta pavyzdiniais darbais:

mindeh

mindeh


mindeh

mindeh

Tikrai įspūdingi darbai, o brėžinio, tiesa pasakius, aš iki galo ir nesupratau. Taigi tiems kurie kartu su manimi gėdingai nesuprato brėžinio, visą gamybos procesą pateiksiu raštu.

 1. Suformuojame pinhole aparato „kūnelį“. Jis bus gaminamas iš stiklo. Darant aparatą skirtą 35mm juostai reikės suformuoti 35mm x 35mm x 20mm stiklo gabalą. Imam stiklo lakštą ir susipjaustom jį į 35×35 mm kvadratus. Pamatuojam atpjauto gabalėlio stiklo storį. Pas mane jis buvo apie 4mm. Matematika paprasta 20/4= 5 stiklo gabalėliai. Juos suklijuojame ir gauname reikiamo storio stiklo gabalą. Klijuojame su super glue klijais, ant stiklo gabalėlio užpilame pakankamą kiekį klijų jog prispaudus kitą stiklo gabalėlį klijai padengtų visą paviršių tarp jų. Tokiu atveju gausim skaidrų ir reikiamo storio stiklo gabalėlį, t.y.pinhole aparato kūnelį. Kraštus nuspalviname juodai ir apklijuojame izoliacija – tam kad į vidų nelandžiotų nereikalinga šviesa.
 2. Toliau darbas toks pat kaip ir gaminant paprastą pinhole. Pasidaromę objektyvą, tai yra skardos gabalėlyje su adata praduriame maždaug 0,2mm skylutę. Skardos gabalėlį priklijuojam ant stiklo taip kad objektyvas (skylutė) būtų centre. Tą stiklo gabalėlio dalį kurioje yra objektyvas apklijuojame juoda izoliacija, paliekame tik objektyvo skylutę.
 3. Kitoje pusėje prispaudžiam juostą, kuri bus vyniojama į tuščią kasetę. Aš juostą prispaudžiau kartono gabalėliu plius daug izoliacijos, panaudojau tuščią tarybinę kasetę. Jei neturite tuščių kasečių paprašykite artimiausiame minilabe ir jums duos panaudotų juostų kasečių.

Turbūt tiek. Išbandžiau šį receptą ir supratau savo klaidas. Mano stiklo gabalėlis buvo šiek tiek mažesnio storio nei 20mm, taip pat naudojau seną juostą, laikytą netinkamai todėl sunku buvo nustatyti tinkamus eksponavimo laikus, taip pat darydamas aparatą šiek tiek subraižiau stiklą, o galutiniame rezultate tas subraižymas ypatingai matomas.

Nors pirmas blynas ir prisvilo, tačiau tai tik paskatins patobulinti arba perdaryti turimą aparatą į geriau ir tiksliau veikianti.

mantozauras1

mantozauras2

mantozauras3

5 Komentaras to “Plačiakampė Pinhole fotografija”

 1. įdomi mintis su stiklu 😉 tačiau keletas bet: bet koks papildomas stiklas mažins vaizdo aštrumą, pinhole fotkėms jo kartais tikrai trūksta. 5 cm židinio nuotolis, tai ne fisheye, reikėtų max 2 cm židinio nuotolio, kad būtų šioks toks plačiakampis, pas mane buvo 2.5 cm židinys http://tadas.wordpress.com/2008/08/24/pinhole-4/ o šiaip smagus dalykas pinhole! Beje, būtų gerai, jei paveiksliukas su brėžiniu galėtu išsididinti 😉

  • šiuo atveju židinio nuotolis ir gaunasi apie 2cm, kolegai pavyko išgauti fisheye efektą, man nelabai. taip pat sutinku dėl vaizdo aštrumo, kaip matom mano pateiktuose spalvotuose variantuose vaizdo aštrumas itin skurdus. įdėsiu didesnį brėžinį, ten išdėstyta pati mintis kaip stiklas laužia šviesą 🙂

 2. gali būt, teks ir man viską perdaryt, kiek atidžiau ir kruopščiau šį kart 🙂

 3. Įdomi mintis, bent iš pirmo žvilgsnio. Turiu keletą komentarų:
  Gal vinjevatimą galima pabandyti pašalinti uždėjus dar vieną ploną stiklą prieš skylutę? Idealu aišku būtų pačią skylutę užpildyti stiklu (utopinė idėja – lengviau lęšį pačiam pasigamint). Nuo dviejų aplinkų sandūros gauname didelį atspindį. Turėdami daugiau stiklų aišku gausim labai mažai efektyvios šviesos, pasiekiančios fotomedžiagą…
  Pagal dabartinę idėją aš nematau prasmės naudoti stiklo, geriau juostą perkelti arčiau skylutės – vinjetavimo problema išlieka ta pati, kaip ir su stiklu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: