Senoji animacija, bet ne tokia jau sena…

Rūšiuodamas savo kompiuterio failus atradau krūvą senų sovietinių animacinių filmų ir pagalvojau „et, geras laikas yra vaikystė“. Taip jau nutiko, kad sovietmečiu gyvenau labai neilgai, o iškovota nepriklausomybė į Lietuvą atpūtė naujus vėjus, kartu atkeliavo kitokia kultūra, kitoks požiūris, žinoma, kitokie animaciniai filmai.

Taigi, buvo smalsu prisiminti kokių animacinių filmų kasdien džiugiai, kartais ir nelabai, laukdavau išgriuvęs prie televizoriaus. Visų atsiminti turbūt neįmanoma, šįkart teikiu sąrašą tų, kurie greičiausia išniro iš užmaršties. Keista, bet daugumos animacinių filmų pavadinimų lietuvių kalba aš neatsiminiau, kai tuo tarpu angliškus jų vardus žinau tobulai. Hm, gal ir į naudą išėjo, bent jau kalbos mokėjimui : )

Taigi, kiek pamenu šį animacinį filmą pradėjo rodyt bene patį pirmąjį, tai „Vėžliukai nindzės“ (Teenage Mutant Ninja Turtles). Puikiai pamenu tą momentą kuomet visai netikėtai televizorius pagavo naują ir dar neregėta kanalą TELE 3. Tuomet tai buvo kažkas naujo ir netikėto, įvykis kuris buvo aptarinėjamas dar ilgus mėnesius ir jei atmintis neapgauna, būtent Vežliukus Nindzes pirmą kart išvydau per naująją televiziją. Jie buvo kitokie, jie buvo linksmi, atsipalaidavę, filmukuose buvo begalo daug kovos, visiška priešingybė sovietiniams, ramiems animaciniams filmams, kurie per visus galus grūdo sovietines idėjas. Animacinis filmas kuris pakerėjo savo kitoniškumu bei supažindino su renesanso tapytojais bei skulptoriais (vežliukų vardai).

http://www.youtube.com/watch?v=90Tueundpyk (žiūrėti pradžią čia)

Kartu su animaciniais filmais atkeliavo ir kompiuteriniai žaidimai skirti naujiesiems herojams.

Taip pat neįmanoma pamiršti pradinių klasių dievaičio Konano. Tuo pat metu kai per pertraukas niūniuodavom, kad “nei Chicaga nei Florida kiečiausia komanda tai Vilniaus Statyba“, per kitą pertrauką lakstydavom rėkaudami ir imituodami matytą Konano seriją. Pamenu kad vienas klasiokas tyčia vaidindavo piktąjį Ratamaną ir mes kovodavome prieš jį. Kiekviena serija tai krūva naujų įspūdžių bei akstinas berniukiškoms kalboms pradinėje. Jei tu nežiūrėjai Konano tu neegzistavai.

Dar vienas berniukiškas animacinis filmas, žinoma, greitasis „Speed racer“. Gerai kad dar buvau per mažas ir šis animacinis filmas keldavo norą greitai važinėtis dviračiu, o ne automobiliu. Fantaziją stimuliuojantis animacinis filmas po kurio labai rimtu veidu tėčiui galėdavai pasiūlyti įdiegti peilius į automobilio ratus jei policija per daug agresyviai stabdytų arba turėti atsarginio tepalo, kurį visuomet galima papilti ant kelio ir taip sužlugdyti oponento norą tave aplenkti.

Taip pat vienas seniausių animacinių filmų kurį aš atsimenu yra „Vaiduoklių gaudytojai“. Jei neklystų jį rodydavo kažkuris rusiškas kanalas. O gal ir ne, tik gerai pamenu kad po šio filmuko iškart rodydavo Formulės  1 lenktynes, vienos iš jų baigėsi tragiškai kuomet žuvo A.Senna. Baisiai mėgdavau šį filmuką.

Nors tuomet kai Lietuvoje rodė Byvį ir Tešlagalvį tikrai buvau per mažas kad suprasčiau visus jų pokštus, tačiau šis filmukas taip pat baisiai patikdavo. Mažam vaikui įspūdį darė veikėjų „kietumas“ ir žinoma daug muzikos, daug negirdėtos naujos muzikos. Tiesą sakant Byvis ir Tešlagalvis buvo tas animacinis filmas kuris supažindino su tuometiniu amerikietišku hip-hopu. Baisiausi žavesio šiurpuliai perbėgo vaikišką kūną kuomet viename iš intarpų buvo parodytas Onyx vaizdo klipas Slam. Taip pat pamenu jog buvo kilęs šioks toks skandalas, kad tokį filmuką rodo dienos metu, visgi buvo nuspręsta toliau jį rodyti dieną, tiesiog į eterį leisti neišverstą variantą. Na ką, herojai keikėsi angliškai, o filmukas toliau visus vežė.

Žinoma kultinis Tomas ir Džeris. Tik abejoju ar jį rodydavo per televizorių (nors turbūt rodydavo), nes praktiškai visos šeimos turėjo videokasetes su šiuo animaciniu filmuku. Tipinis tėvų pasibuvimas pasibaigdavo jų linksminimusi, o vaikai susėdę spoksodavo visas iš eilės Tomo ir Džerio serijas, kurios vos tilpdavo į krūvą videokasečių.

Taip pat atsiminiau Transformerius. Deja šis animacinis filmukas man nepatikdavo, labai retai jį žiūrėdavau. Turbūt tada kai tiesiog nebūdavo ką veikti. Net ir mažam vaikui transformerių koncepciją man atrodė šiek tiek kvaila. „Išsilankstantis automobilis kaunasi su išsilankstančiu sunkvežimiu. Kai abu išsilanksto tampa vienodo dydžio, nors akivaizdu jog sunkvežimis kelis kartus didesnis už automobilį“ piktindavausi aš ir tyčia nežiūrėdavau, arba žiūrėdavau tam kad pasipiktinčiau.

Bitė Maja. Atsimenu ją. Nelabai berniukiškas animacinis filmukas, tačiau et tekdavo ir tokių pažiūrėt. Visgi išgirdus pavadinimą „Bitė Maja“ galvoja suskamba žodis „miela“. Na mielas animacinis filmukas, juk kartais reikia ir mielumo ne tik karo ir kovos.

Panašiai į atmintį iškilo „kažkoks animacinis filmukas apie ponius“. Paguglinau ir paaiškėjo kad veikiausia tai buvo „My little pony“. Labai jau migloti atsiminimai, ta migla tokia miglota jog nieko konkretesnio apie šį animacinį filmuką pasakyti negaliu.

Nieko konkretaus negalėčiau papasakot ir apie „Inspector gadget“, visgi kad toks buvo aš atsiminiau. O gal aš klystu, gal tai buvo kompiuterinis žaidimas?

Na ir pabaigai mano atsiminimų skrynia užsibaigia pačiais nemėgiamiausiais animaciniais filmukais. Labai nemėgau Popajaus. Nežinau kodėl, tiesiog negalėdavau jo pakęst jo. Visos serijos  man atrodė pačios kvailiausios ir neįdomiausios. Mokykloje kiti berniukai taip pat nemėgo Popajaus. O gal jiems buvo gėda prisipažint? Visgi per kūno kultūros pamokas aidėdavo šmaikštūs patarimai „užvalgyk špinatų“ tam, kuris sunkiai įveikdavo užduotis.

Taip pat vienas iš nemėgstamiausių animacinių filmų buvo Geniukas Vudis su savo kvailu juoku.

Na ir pirma nemėgiamumo vieta, beabejo, atitenka Alvinui ir Burundukams. Net ir dabar išgirdus jų „balsus“ nukrečia šiurpas ir pasidaro baisiai pikta ir nemalonu. Ir kas galėjo sukurti tokį filmuką…

Aišku vėliau buvo Simsonai, Kempiniukas, išprotėję bebrai, bet tai jau kitas laikotarpis kuomet aš nebebuvau priklausomas nuo animacinių filmų.

Jeigu atsiminėt daugiau dėmesio vertų animacinių filmų sakykit drąsiai – papildysim šį kuklų sąrašą.

5 Responses to “Senoji animacija, bet ne tokia jau sena…”

  1. TNMT rodė LTV, ne Tele3, Tele3 rodė- Transformerius, Speed Racer, Konaną, Candy Candy.

  2. Visiskai sutinku su issakytom mintim.

Trackbacks

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: