Kasdienybės ritualai: balius

Atveriu naują tinklaraščio rubriką, kurioje trumpai apžvelgsiu mus supančius kasdienius ritualus. Pirmasis tai “balius“. Fragmentiška, pirmablyniška ir kategorijaatveriančiatiška pradžių pradžia.

Prieš pora kalendorinių dienų arba keliasdešimt laikrodinių valandų kolegos mokslininkai per prievartą pasiūlė  dalyvauti moksliniame eksperimente „Balius“. Kadangi vienintelė pasirinkimo alternatyva buvo sutikti, aš ilgai svarstęs ir pasvėręs visus prieš ir ne visgi nesutikau, bet į eksperimentą vis tiek keliavau. Mano darbas buvo fiksuoti eksperimento eigą ir dalyvių elgseną.

Eksperimento vieta buvo specialiai paruošta pagal eksperimento temą bei iškeltas užduotis. Grafiškai vietą būtų galima pavaizduoti maždaug taip:

Į salę suleisti įvairaus amžiaus dalyviai. Kaip ir pridera jų amžiui bei eksperimento temai „Balius“- visi pasipuošė bei naudojo specializuotoje eksperimentinių balių paruošimo įmonėje „Baliaus karalienė“ įsigytus drabužius. Užpildę eksperimento vykdymo erdvę dalyviai netrukus puolė komunikuoti bei taip vengė tyliojo stoviniavimo. Iš pat pradžių vyko grupinė komunikacija. Grupes dažniausia siejo giminystės arba praeityje vykusios bendros veiklos ryšiai. Nustatytu laiku dalyviai prileisti prie platformų ant kurių buvo padėtos jiems giminingų rūšių būtybių lavonai, apdoroti specialia technika. Dalyviai, naudojant apgaulės principus, buvo pripildyti alkoholinių skysčių. Jie pradėjo elgtis bei kalbėt labai neracionaliai, pasirodė pirmieji tarpgrupinės komunikacijos pavyzdžiai.

Pasikeitė eksperimento dalyvių judėjimo schema, kurią būtų galima pavaizduoti štai taip.

Prieš alkoholį:

Alkoholyje ir po alkoholio:

Suvartoję tam tikrą alkoholio kiekį dalyviai pradėjo gentines kūnų judinimo apeigas. Dažniausia egzistuoja vienas nuomonės lyderis, kuris yra linkęs aktyviau nei kiti judinti savo ataugas. Dažniausia tokie nuomonių lyderiai labai greitai susilaukia pasekėjų, bandančių atkartoti gremėzdiškus jų judesius.

Šią akimirką galėtume vadinti lūžio tašku, kurio metu eksperimento dalyviai decentralizuojasi bei galutiniai sugriauna iš pradžių susiformavusias grupes. Susiskaldžiusios grupės susimaišo bei padeda pamatą naujų grupių susidarymui. Dažniausia susidaro tokios grupės:

a)      Alkoholio vartotojai bei alkoholiui prijaučiantys asmenys;

b)      Valgytojai bei maistui prijaučiantys asmenys;

c)      Ataugų judintojai;

d)     Besistengiantys rėkti garsiau nei elektroninis triukšmo skleidimo transliatorius;

e)      Socialiniai pagaliai (priešingybė socialiniam ratui), besidalinantys burnoje esančių skysčių turiniu;

f)       Neatsimenantys ką suvalgė ir bandantys tai padaryti tikrindami savo skrandžio turinį;

g)      Kalbantys įvairiomis temomis ir su visomis jomis nesutinkantys;

h)      Kalbantys įvairiomis temomis ir absoliučiai su viskuo sutinkantys.

Dalyviai reguliariai keliauja šalinti suvirškinto maisto bei gėrimų. Jie tai daro tam, kad galėtų tęsti pildymosi apeigas. Kiti retkarčiais išeina į lauką ir į burną dedasi baltas lazdeles, tai jiems padeda iškęsti lauke esantį šaltį.

Jeigu ataugų judinimas neduoda norimo fizinio poveikio, eksperimento dalyviai pasodina vieną iš pagrindinių eksperimento dalyvių ant medinio artefakto ir kilnoja jį į viršų griežtai nustatytą kiekį kartų. Dažnai tas kiekis sutampa su eksperimento pavadinimu. Po kilnojimų tiriamieji atiduoda paskutines jėgas ir prabyla apie eksperimento užbaigimą.

Eksperimentas baigiasi pasibaigus alkoholinių gėrimų atsargoms, todėl darau išvadą, jog alkoholis yra eksperimento arba kitaip sakant „baliaus“ trukmės laiko matavimo vienetas. Pvz. šis „balius“ truko 20 butelių. Dalyviai visada žada dar kartą susitikti ir pakartoti eksperimentą. Visgi dažniausia eksperimentas kartojamas kitoje erdvėje, jame dalyvauja nemažai kitų eksperimentų ištroškusių dalyvių.

Reklama

16 Responses to “Kasdienybės ritualai: balius”

 1. Smagu tas tavo sapaliones čia įlindus paskaityt:) P.s užuodžiu Kurtą Vonnegutą:)

  • Tiesos tame rasta, tas vyras turi pagarbos nuo mano rajono. Tik kad aš visą gyvenimą taip kažkaip šneku, aš gal koks reinkarnuotas Vonnegutas, na mažų mažiausia Bilis Piligrimas tai tikrai.

 2. Tie papaišymai išdavikai. O jei inkaruotas – reinkarnuotas, tai ir nešk tą dalią, skleisk žinią savo rajonui. Negalvosiu ir paklausiu, o kas yra Bilis Piligrimas?

 3. Nu tikrai omg. Bet nesistebiu, kad užkrito, dažnai pamirštu veikėjų vardus/pavardes/slapyvardžius.
  P.s liudiju atgalios, tik be emocijų.

 4. Beje, kad K.V patinka, matau, o kaip tau Daniil’as Charms’as? Smalsu:)

  • O su Charmsu nesu bendravęs dar. aha, trim sakiniais įrodyk kad su juo susipažinti verta 🙂 ačiū-prašom-nėr-už-ką

 5. Imk. Ir. Skaityk. 🙂

  Aa, dar prisiminiau, yra toks dalykas – skonio reikalas.
  Vienas iš Nutikimų.
  “Gyveno vienas rudaplaukis žmogus, kuris neturėjo akių ir ausų. Jis neturėjo ir plaukų, todėl rudaplaukiu buvo vadinamas sąlygiškai.
  Kalbėti jis negalėjo, nes neturėjo burnos. Nosies taip pat neturėjo.
  Jis neturėjo net rankų ir kojų. Ir pilvo jis neturėjo, ir nugaros neturėjo, ir stuburo neturėjo, ir jokių vidurių neturėjo. Nieko neturėjo! Todėl neaišku, apie ką čia šnekama.

  Geriau jau mes apie jį daugiau nekalbėsime.“

 6. Įžvelgiu čia plagijaciją Baliaus Karalienės klausimu, nejaugi pamiršai , jog žmonės dingsta ?
  P.s. kaip negražiai pieši 😮

  • Nepamiršau, pakankamai dingęs jaučiuosi ir taip, tai tas tavo grasinimas….žinai….O bet tačiau jeigu nes net kažkaip, Baliaus karalienė verta daug didesnio dėmesio ir pripažinimo, manau džiugu jog ji puikiai įsipaišė į šio pasakojimo kontekstą.
   ačiū už pagyrą, ką mokų tą mokų, paint`ą valdau tobulai 😉

Trackbacks

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: