Emotikonai (šypsenėlės) mūsų kalboje

Vakar skaitydamas straipsnį apie vaizdinių elementų kalbą tinklalapiuose radau įdomų faktą apie emotikonų (šypsenėlių) atsiradimą. : ))) Iki tol mąsčiau labai stereotipiškai. Emotikonais grūsta pergrūsta kišta prikišta paauglių kalba, tai mano išvada buvo paprasta: emotikonai atsirado natūraliai, juos akivaizdžiai išrado naujaisiais komunikacijos kanalais besinaudojantis jaunimas. O štai pasirodo yra kiek kitaip. Emotikonų ar kitaip tariant šypsenėlių gimimo diena yra labai konkreti. Netgi per daug konkreti. Jos atsirado 1982 metų rugsėjo 19 dieną 11:44 val. Emocijų išreiškimui naudoti spaudos ženklus pasiūlė profesorius (!) Scott E. Fahlman. Jis tai padarė elektroninėje skelbimų lentoje Carnegie Mellon Universitete. Jo žinutė atrodė taip:

19-Sep-82 11:44    Scott E  Fahlman             : - )
From: Scott E  Fahlman <Fahlman at Cmu-20c>
I propose that the following character sequence for joke markers:
: - )
Read it sideways.  Actually, it is probably more economical to mark
things that are NOT jokes, given current trends.  For this, use
: - (

Emotikonai priskiriami prie skyrybos ženklų, nes jais nurodoma kaip turi būti skaitomas tekstas. Iš tiesų tai pakankamai revoliucionalus pasiūlymas, kuris staigiai prigijo kompiuteriu grįstose medijose. Iš pradžių skyrybos ženklai žymėjo ribas (, ; ), vėliau kalbos funkcijas (? !), kol galiausia emotikonų pagalba pradėta žymėti požiūris bei nuotaika. Įdomu kada jie bus sunorminti ir leisti naudoti kalboje oficialiai? (kad taip bus nekyla nė menkiausios abejonės) Tuomet skaitysime tokius žurnalistų straipsnius:

Antradienio naktį, apie 3 val., Zarasų rajone, Užtiltės gyvenvietėje nesuvaldytas automobilis BMW-325 nuslydo nuo kelio ir galine dalimi trenkėsi į medį. : ((((

Kai šeštadienį Vilniuje žygiuos gėjai, lesbietės, jų tėvai, draugai ir žmonės, kurie palaiko žmogaus teises, prie Arkikatedros bazilikos bus kalbamas rožinis ir sakomos maldos. o=)

Reklama

5 Komentaras to “Emotikonai (šypsenėlės) mūsų kalboje”

  1. AHa tikrai labai smalsu kaip sureaguotų VLKK į pasiūlymą. Gal padarom užklausimą? 🙂

    • PADAROM!:) tikrai verta (gal labiau ĮDOMU) parašyt nors atsakymas jau žinomas iš anksto: ne, jokiais būdais, lietuvių kalboje to nebus niekada. Labai jau stagnatiška mūsų kalba. Iš vienos pusės tai gerai iš kitos pusės….visuomet yra daug pusių, sudėtinga 🙂

  2. O, geras, nežinojau. Tu vis iškasi kokį faktą faktaitį:)

    • Tenka po juos kapstytis dažnokai. Kitą kart kokį liūdną ar baisų pateiksiu, vis čia su kokiom linksmybėm…. 🙂
      Kažkada va teko tyrinėti blogus (Tinklaraščius, red.VLKK) vyrų ir moterų, o tai yra moterų ir vyrų (reikia rašyti pagal abėcėlę, kad neįžvelgtų niekas lyčių diskriminacijos pvz. moteris ir vyras, bet berniukas ir mergaitė :)) tai ten akivaizdūs skirtumai tarp lyčių ir amžiaus grupių kas kiek naudoja emotikonų savo kalboje. Kada nors iškasiu tą tyrimą jei bus įdomu kam.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: