Kalėdinių stebuklų ir Keruako metas

Maždaug prieš metus paėmiau į rankas Keruako „Kelyje“. Paėmiau nes rekomendavo ir tiek daug svaigo apie šią knygą, jog tikrai patikėjau kad verta. Gal labiau vertėjo kažkada, bet ne dabar. Paskaitinėjau ją tuo pat metu kai „valgiau“ Kamiu. Atrodė apgailėtina. Tačiau karts nuo karto įsimesdavau kur nors į kelionę ir permesdavau po kelis puslapius. Taip perskaičius maždaug pusė knygos, kita pusė tapo principo reikalu. Kaip Kamiu skaičiau ir dūsau nuo karščio, taip ir su Keruaku, visą laiką aš ją skaičiau būtent kelyje. Skaičiau ir mieste ant suoliuko, ir namie ant lovos, ir miške, ir pievoje, ir paplūdimyje, ir parke, ir autobuse, troleibuse, ir lėktuve, ir barake, ir darbe, ir viešbutyje, ir universitete, visur skaičiau ir tikras stebuklas – tuos kelis likusius puslapius pribaigiau Kūčių vakarą. Knygą atrodė kaip jos pagrindiniai herojai: purvina, šimtą kartų sušlapus, pilna smėlio, žolių ir t.t. Kadangi skaitymas buvo ypatingai interaktyvus, tai sena gera tradicija pažerti citatų kratinį šįkart bus išpildyta ypatingai kukliai. Štai jos:

 

Čedas – liesas blondinas keistu burtininko veidu, kuris labai derinasi su jo domėjimusi antropologija ir indėnų priešistorija. (42 psl.)

Amerikoje jaunimas liūdnai leidžia laiką – jie jau taip patyrę, kad iškart puola kaip akis išdegę prie sekso, kaip reikiant nė neįsišnekę. (62 psl.)

Amerikoje aš galiu važiuoti į bet kurią pusę ir visur gausiu tai, ko noriu, nes visur tas pats, aš pažįstu žmones, žinau ką jie veikia. Kur bepasuktume, mes vis duodam, imam, einam, kupini nenusakomos sudėtingos palaimos. (132 psl.)

Matėme bombonešius, torpedines valtis, artileriją, visokius karo padargus, žudikiškai atrodančius apsnigtoje žolėje; o gale buvo tokia mažutė paprasta gelbėjimo valtelė, tokia pasigailėtina ir kvaila. (148 psl.)

Devynis kartus teisia už nusikaltimus, o vienąkart – iš nuobodumo. (150 psl.)

Aš neseniai apskaičiavau, jog ji trisdešimt vienu kablelis dvidešimt penkiais procentais anglė, dvidešimt septyniais kablelis penkiais procentais airė, dvidešimt penkiais procentais vokietė, aštuoniais kablelis septyniasdešimt penkiais procentais olandė, septyniais kablelis penkiais procentais škotė ir šimtu procentų nuostabi. (204 psl.)

Pasiūlyk jiems to, ko jie slapčiausia nori, ir jie apstulbsta iš baimės. (229 psl.)

Žmonės keičiasi, valgo ir valgo, o metai bėga, ir jie keičiasi po kiekvieno valgio. (231 psl.)

 

Panašu, kad Keruakas kol kas bus paskutinis grožinės literatūros spyris, nes nusimato ilgi ir sunkūs mokslinės literatūros kramtymo mėnesiai.

One Comment to “Kalėdinių stebuklų ir Keruako metas”

  1. Rekomenduoju paskaityti ir Keruako “Dharmos valkatas“. Brandžiau ir kažkaip tauriau 😉

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: