Idealus parlamentas

Prieš pora dienų perskaičiau S. Bloomfield, A. Mueller ir A. Tuck straipsnį apie tai, koks gi turėtų būti idealus parlamentas. Gaila, bet tekstas buvo popieriniame formate, tad negaliu tiesiog įmesti nuorodos į jį. Tačiau senoviniu būdu galiu pateikti komentarų prigrūstą referatą. Tą ir darau. Tad jeigu norėsite pacituoti kokią nors idėją iš šio referato – nurodykite teksto pradžioje minimus autorius, o jeigu norėsite paverkšlenti kokie prasti mūsų parlamentarai – darykit tai į sveikatą, bet ne šio tinklaraščio komentarų pavidalu.

Lietuvoje keikti seimą yra gero tono ženklas. Tuomet tu atrodai labiau pilietiškas ir parodai kaip labai tau rūpi valstybė. Unikalumu nepasižymime. Štai Didžiojoje Britanijoje politikai užima antrą vietą, po nekilnojamo turto agentų, pagal nepopuliarumą šalyje. Taip pat yra ir JAV ir dar galybėje įvairiausių valstybių. Visur sklando nuotaika, kad parlamente vien tik vagys ir idiotai. O dar 19 a. W. Bagehot teigė, kad parlamentas, tai pakankamai didelis, daugiau ar mažiau idealių žmonių susirinkimas. Tai kame čia problema? Ar idealieji yra, ar tik vėliau jie  transformuojasi į vagis ir idiotus? O gal iš tiesų dėl visko kalta aplinka?

Kaip ten bebūtų, be žmonių parlamentas taip pat yra ir pastatas. Tobulas parlamentas turi būti kuriamas nuo tobulos infrastruktūros kūrimo. Istorinis palikimas yra gerai, tačiau nemažiau svarbi yra parlamento ateitis, o ypač dabartis. Gal idėjos lygmenyje Valdovų rūmai ir būtų tinkamas pastatas Lietuvos Seimui. Tačiau tos idėjos įgyvendinimas gavosi absoliuti architektūrinė šizofrenija. Tai patvirtins kiekvienas, ypač kam teko lankytis pastato viduje. Parlamentas turi būti suvokiamas it koks atviras ir modernus meno centras, patrauklus savo architektūra ir atvirumu. Pastato kokybė, žinoma, negali būti didesnė, negu žmonių tame pastate kokybė. Taigi, iš ko susideda idealus parlamentas?

1. Lokacija.

Parlamentas turi būti lengvai pasiekiamas. Tiek piliečiams, tiek šalį lankantiems turistams. Labai svarbu turėti natūralius barjerus. Niekada nežinai kas ir kada gali nutikti. Didelė aikštė prieš parlamentą Atėnuose suteikė puikią galimybę susiburti keliasdešimtūkstantinei miniai ir parodyti kiek daug jėgos ji turi. Lietuva taip pat turėjo patirties ir matė ką reiškia didelės aikštės šalia parlamento. Teko kurti dirbtinius barjerus kuomet kovojome dėl nepriklausomybės, nors natūralus barjeras (Neris) visai čia pat. Taigi, upė yra puikus natūralus barjeras ir tinkama kaimynystė parlamento išdygimui.

2. Architektūra.

Politikai keičiasi dažnai, o architektūra ne. Tai ir pliusas ir viena iš problemų. Statant naują parlamento pastatą patartina vengti perdėm didelio simbolizmo. Aišku, prieskoniai būtini, pastatas turi būti ir paprastas ir atspindintis valstybę. Geriausia, kad būtų naudojamos savo medžiagos. Puikus pavyzdys sovietinis Seimo pastatas atspindintis gelžbetonio karaliavimo erą. Dabartinis priestatas, matyt, atspindi gipskartonio kartą. Kiekvienas laikmetis turi savo medžiagas.

3. Posėdžių salė.

W. Churchill`is kadaise norėjo, kad pagrindinėje posėdžių salėje suolai būtų pasukti vieni į kitus, o šalia būtų kuo mažiau vietos.  Jis norėjo kurti minios jausmą, buvimo šalia jausmą. Dauguma dabartinių posėdžių salių yra pasagos formos ir suteikia galimybė stebėti ir būti stebimiems. Tokia, pasagos forma, šiuo metu yra naujoje Seimo posėdžių salėje. Tuo tarpu senoji išdėstyta mokykliniu principu, suolai žiūri tiesiai į pašnekovą. Kas, sutikite, puikiai atspindi tuo metu valdžioje buvusį rėžimą (kalbu apie laikmetį, kuomet pastatyta salė).

4. Resursai.

Europos parlamente visi atrodo nervingi, įsitempę, nes bijo, kad posėdis  užsitęs per ilgai. Tobulame parlamente viskas turi veikti nepriekaištingai ir kiekvienas parlamentaras turi turėti teisę gauti tai ko jam reikia. Kalba eina apie puikią virtuvę su puikios kokybės maistu, apie puikią biblioteką, sporto salę, net ir skalbyklą. Kaip rodo patirtis, kirpykla Lietuvos Seime taip pat susilaukia nemažo dėmesio. Vėjuoti Lietuvos orai drįsta sugadinti nuotaiką ir šukuoseną dažnam valstybės svečiui. O kirpykla yra puiki vieta, kur tą nuotaiką galima pataisyti ir į viešumą išlįsti su sutvarkyta ševeliūra.

5. Atvirumas.

Parlamentas – tai žmonių namai. O visų namai turi būti atviri visiems. Kalnai apsauginių yra gerai, tačiau galimybė stebėti kas vyksta seimo salėje yra geriau. Atvirumas turi būti visapusis. Kiekvienas turėtų turėti galimybę stebėti Seimo posėdžius, tiek gyvai, tiek internete.

6. Parlamentarų skaičius.

Parlamentarų proporcijos skaičiavimas yra atskiras mokslas.  Mažiausias elektoratas yra Naujosios Zelandijos saloje Niue kur 20 žmonių parlamentas atstovauja 1050 balsuotojų. Indijoje 802 parlamentarai atstovauja 1.2 milijardo gyventojų. Didžiojoje Britanijoje vienas parlamentaras atstovauja 91 000 žmonių, Kanadoje 105 000, Australijoje 133 000. Straipsnio autoriai chaotiškiausiu parlamentu išrinko Italiją, kurioje vienas parlamentaras atstovauja 60 000 gyventojų. Tuo tarpu Lietuvoje vienas parlamentaras atstovauja vos daugiau nei 20 000 gyventojų.

7. Atlyginimai.

Šalies įstatymų kūrimas yra atsakingas darbas, tad ir atlyginimas turi būti atitinkamas. Kuo mažesnis atlyginimas tuo daugiau šansų, kad parlamentaras “paslys“. Logiška? Ir ne tik Lietuvoje. Didžiojoje Britanijoje visai neseniai rimti kaltinimai buvo pateikti 4 parlamentarams, kurie ne visai legaliais būdais pabandė prisidurti prie gan kuklaus atlyginimo.

Pavyzdžiui Singapūro ministras pirmininkas gauna apie 2 milijonus dolerių per metus ir net neabejoja savo atlyginimu, nes žmogus suvokia kokios kvalifikacijos yra jo darbas.

8. Technologijos.

Ar parlamentarai turėtų naudotis naujausiomis technologijomis. Na, kuo sudėtingesnė technologija tuo daugiau problemų. Svarbiausia, kad išliktų santykis tarp parlamentarų ir auditorijos, kad informacija būtų prieinama aktualiais ir savalaikiais kanalais. Ypač svarbus parlamento skaidrumas, kiekvienas turi teisę žinoti kaip balsavo ir kokias pozicijas remia vienas ar kitas parlamentaras.

 9. Parlamentarai.

Idėjiškai jie turi būti idealūs. Ar jie tokie yra?  Visgi visoje masėje pačių įvairiausių žmonių, turėtų būti bent keli, kurie atitiktų štai tokius reikalavimus:

1. Žavus ir charizmatiškas parlamentaras;

2. Kilnus ir nepalaužiamas, tvirto tikėjimo ir mokantis valdyti;

3.Absurdiškas keistuolis su ypatingai keistais pomėgiais;

4. Stiprus ir daug patirties turintis opozicinės partijos narys;

5. Triukšmingas, garsiai rėkiantis, nepopuliarus ir nemadingas;

6. Buvęs karo veteranas, didvyris;

7.Nuostabus oratorius;

8. Nepastovios nuotaikos žmogus, gebantis įsivelti į pačius įvairiausius debatus.

9.Nuostabus komikas, kuris žino kada ir kaip pajuokauti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: